Fundacja im. J.K. Steczkowskiego prowadzi programy zaangażowania społecznego Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej misją jest aktywizowanie i wspieranie obywateli na różnych etapach ich życia. Strategiczne działania podejmowane przez organizację to wyrównywanie szans edukacyjnych, wspieranie osób 50+, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz poczucia wspólnoty wśród młodych obywateli.
Rezultaty działań Fundacji BGK w 2019 r.
W ramach konkursu grantowego „Na dobry początek!” Fundacja BGK zachęca do sięgania po nowatorskie metody pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które sprzyjają interakcjom między uczniami, rozwijają umiejętność komunikacji i współpracy w grupie, kreatywność, inicjatywę, empatię i odpowiedzialność oraz wpływają na zwiększenie aktywności ruchowej.
Program, realizowany od 2017 r., jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat i ma za zadanie wprowadzić je w podstawy finansów, tak aby lepiej funkcjonowały w nowoczesnym społeczeństwie. Służą temu autorskie lekcje dla poszczególnych grup wiekowych. Ich tematyka obejmuje m.in. wartość pieniądza, podstawy ekonomii i zarządzania finansami osobistymi, rolę banków oraz racjonalne wybory konsumenckie.
„Małe Miasto” to program edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Mają one możliwość wcielenia się w role dorosłych: pracują, zarabiają, oszczędzają i wydają pieniądze. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach pod okiem doświadczonych fachowców uczą się różnych zawodów. Za wykonaną pracę otrzymują wynagrodzenie, wypłacane w specjalnej walucie Małego Miasta. W Małym Mieście działa również Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy. Dzieci codziennie odprowadzają do niego podatki, które przyczyniają się do zmiany przestrzeni publicznej miejscowości.
Generacja 5.0” to program skierowany do osób powyżej 50. roku życia. Jego celem jest przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu i technologicznemu, aktywizacja oraz budowanie więzi międzypokoleniowych pomiędzy ludźmi 50+ a dziećmi i młodzieżą w wieku 6–18 lat.
Program ma na celu dofinansowanie inicjatyw poprawiających infrastrukturę i aktywizujących społeczności lokalne do działania na rzecz dobra wspólnego w środowisku lokalnym, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz poprawy jej estetyki i funkcjonalności. W jego ramach środki są przekazywane również na przedsięwzięcia pielęgnujące lokalny patriotyzm, upamiętniające miejscowych bohaterów i wydarzenia historyczne, a także na inicjatywy wspierające sport, rekreację oraz placówki oświatowe.
W ramach konkursu „Wolontariat jest super!” pracownicy mogą zgłaszać własne projekty społeczne, odpowiadające na zidentyfikowane przez nich problemy i potrzeby lokalne.
Do pracy wolontariackiej na rzecz różnych podmiotów zaangażowanych zostało 12 pionów, departamentów i biur z BGK. Fundacja wspierała swoimi działaniami m.in. Ośrodek Socjoterapeutyczny „Wspólny Dom” w Wildze, przedszkole dla dzieci z cukrzycą „Cukierkowo”, Rodzinny Dom Dziecka w Wesołej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Otwocku.
W 2019 r. Fundacja BGK we współpracy z pracownikami banku zorganizowała 6 akcji wolontariackich:
Efekty projektów wolontariackich BGK:
Poza realizacją programów grantowych Fundacja angażowała się w wiele inicjatyw w ramach projektów partnerskich i darowizn. Zgodnie z celami statutowymi Fundacja BGK w ramach wyrównywania szans edukacyjnych oraz wspierania nauki, edukacji, oświaty i wychowania sfinansowała m.in. szkolenia, dzięki którym młodzież miała możliwość podnoszenia swoich kompetencji miękkich i kształtowania w sobie postaw obywatelskich. Działania te pomogły wyłonić spośród młodych ludzi lokalnych liderów.