Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej powołał Fundusz Pożyczkowy Wsparcia Płynności MŚP. Jego celem jest pomoc firmom najbardziej zagrożonym brakiem płynności finansowej w związku z epidemią wirusa SARS CoV-2.
Pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój umożliwiają sfinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej. To nieoprocentowane finansowanie udzielane jest mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, niezależenie od branży oraz regionu, w którym prowadzą działalność. Budżet funduszu wynosi 3,38 mld zł.
Branża: produkcja różnego rodzaju wyrobów mleczarskich
Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja różnego rodzaju wyrobów mleczarskich. Znak towarowy BOGONI oraz znaczna część produktów (głównie serów) została zastrzeżona prawem ochronnym w Urzędzie Patentowym. W trakcie wielu lat działalności przedsiębiorstwo zdobyto wiele nagród i certyfikatów za wkład w rozwój zdrowej produkcji spożywczej. Spółka uzyskała również dyplom i licencję uprawniającą do posługiwania się godłem Agro Polska, przyznawanym produktom wyróżniającym się walorami jakościowymi i smakowymi.
Wpływ COVID-19 na działalność firmy
Pandemia rozpoczęła się w momencie wprowadzania na rynek nowych produktów funkcjonalnych, takich jak szejki białkowe, probiotyczne i napoje energetyczne, w ramach nowej marki BOGONI BALANCE FOOD. Bogoni Balance Food to innowacyjne produkty prozdrowotne, wysokobiałkowe, stworzone wyłącznie z wysokofunkcjonalnych białek serwatkowych, niezbędnych dla organizmu (bez dodatku kazeiny, białek roślinnych czy innych substancji, które w sposób syntetyczny podnoszą poziom białka). Dopełnienie składu stanowią dobroczynne bakterie probiotyczne. Produkty te miały być przeznaczone w znacznym zakresie dla osób aktywnych i dbających o zdrowy styl życia. W związku z powyższym opracowany plan marketingowy spółki przewidywał skierowanie działań promocyjnych do użytkowników siłowni, klubów fitness oraz wszelkich placówek służących poprawie kondycji fizycznej. Niestety w związku z pandemią branża fitness została zamknięta, przez co zaplanowane działania marketingowe wstrzymano.
Kolejnym negatywnym skutkiem pandemii było zamknięcie branży gastronomicznej, która jest istotnym odbiorcą docelowym oferowanych przez spółkę produktów: serów do pizzerii czy różnego rodzaju serów przekąskowych.
Produkty spółki nie należą do produktów użytku codziennego, więc ograniczenie spotkań towarzyskich i rodzinnych również w istotny sposób wpłynęło na zmniejszenie sprzedaży produktów spółki.
W okresie pandemii spółka odczuła również wpływ braków kadrowych na spadek sprzedaży w sklepach sieciowych. Jej przedstawiciele przebywali na zwolnieniach chorobowych czy rodzicielskich, więc znacznie rzadziej wizytowali sklepy sieciowe, poprzez które odbywa się sprzedaż produktów. Mniej wizyt przedstawicieli spółki w sklepach terenowych powodowało gorszą ekspozycję towarów, a co za tym idzie zmniejszenie liczby zamówień na produkty spółki.
Kwota pożyczki: 1,3 mln zł
Cel pożyczki: wypłata wynagrodzeń dla pracowników oraz zakup surowców od rolników
Województwo: małopolskie
Instytucja finansująca: Fundacja Rozwoju Regionu Rabka
Branża: przetwórstwo przemysłowe – produkcja opakowań drewnianych
Firma istnieje od 1985 r., ma ponad ćwierć wieku doświadczenia w malowaniu na wysoki połysk i obróbce przy użyciu maszyn CNC, dysponuje nowym i nowoczesnym parkiem maszynowym oraz spełnia normy jakościowe zgodne z ISO. Oprócz elementarnych pozycji, takich jak cena, opakowanie i logistyka, wielki wpływ na decyzję zakupową produktów mają materiały POS (point of sale – w wolnym tłumaczeniu materiały wspomagające sprzedaż, ulokowane w miejscu sprzedaży). Zamówienia wykonywane są szybko i sprawnie dzięki technologii CNC. Umiejętne połączenie obróbki pięcioosiowej i konwencjonalnej daje przewagę nad konkurencją. Dobry Stolarz ofertuje pełną gamę połyskowości i efektów specjalnych. Głębokie maty i wysokie połyski zdobią każdy projekt. Szczególnie warto podkreślić umiejętność malowania elementów w tzw. bryle, czyli bez widocznych elementów konstrukcyjnych. Firma posiada technologię opracowaną razem z Politechniką Rzeszowską, pozwalającą nadać lakierowanej powierzchni właściwości antybakteryjne.
Wpływ COVID: zamknięcie gabinetów kosmetycznych i salonów SPA spowodowało spadek sprzedaży akcesoriów kosmetycznych, zamknięcie galerii handlowych doprowadziło zaś do zmniejszenia zamówień POS (punktów sprzedaży), przez co spadły obroty firmy, a to z kolei pogorszyło jej płynność finansową.
Kwota pożyczki: 1,2 mln zł
Cel pożyczki: wynagrodzenia pracowników, spłata zobowiązań handlowych, zatowarowanie w materiały, surowce i opakowania, spłata bieżących rat kredytów
Województwo: podkarpackie
Instytucja finansująca: Konsorcjum w składzie: Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR” SA i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
Branża: hotele i podobne obiekty zakwaterowania
Obiekt Villa Delfin Spa znajduje się około 200 m od plaży w Świnoujściu, od której dzielą go trzy minuty spacerem. Mieści się on w nowoczesnym budynku, gdzie działa również spa, które oferuje szeroki wybór zabiegów. Doskonałymi przestrzeniami relaksu są taras z leżakami i ogród. Otwarta na miejscu restauracja serwuje dania kuchni polskiej i europejskiej. Każdego ranka lokal ten zaprasza na śniadanie w formie bufetu. Obiekt stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Świnoujścia, gdzie można zobaczyć fortyfikacje z okresu II wojny światowej, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, latarnię morską i najszerszą plażę nad Bałtykiem. Odległość od granicy z Niemcami wynosi 1,5 km.
Wpływ COVID: spadek przychodów – okresowe całkowite zamknięcie branży; uwolnienie działalności z ograniczeniami – limit dostępnych miejsc, brak możliwości świadczenia usług towarzyszących; spadek liczby turystów zagranicznych
Kwota pożyczki: 900 tys. zł
Cel pożyczki: pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem bieżącej działalności firmy i zapewnieniem jej płynności finansowej – sfinansowanie kosztów wynagrodzeń, zobowiązań publiczno-prawnych, utrzymania infrastruktury, zobowiązań handlowych i zatowarowania oraz kosztu zakupu automatycznej recepcji
Województwo: zachodniopomorskie
Instytucja finansująca: Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa