Badania przeprowadzane przez BGK wśród beneficjentów pokazują, że Program „Wsparcie w starcie” przyczynił się do rozwoju przedsiębiorczości, umożliwiając podjęcie działalności gospodarczej wielu osobom, które miały ograniczone możliwości pozyskania finansowania z innych źródeł i które bez tego wsparcia zrezygnowałyby z założenia firmy. Efekty realizacji Programu w 2018 r. pokazane są w poniższej tabeli.
W 2019 r. BGK przeprowadził dwa postępowania przetargowe na wybór nowych pośredników finansowych udzielających pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowiska pracy w regionach i makroregionach działających na terenie całego kraju.
Opracowując dokumentację przetargową, BGK uwzględnił założenia zawarte w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. W konsekwencji wprowadzono odpowiednie zmiany w regulaminie Programu. Polegały one przede wszystkim na:
- rozszerzeniu oferty Programu o nową grupę docelową, tj. poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych,
- wprowadzeniu bardziej preferencyjnych warunków dla wspomnianej grupy docelowej w odniesieniu do innych grup uprawnionych do otrzymania wsparcia.
Ponadto pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, poszukującego pracy absolwenta lub poszukującego pracy opiekuna osoby niepełnosprawnej, po zmianach w regulaminie, jest bezpośrednio kierowana także do podmiotów świadczących usługi rehabilitacyjne, które planują utworzyć dodatkowe stanowisko pracy związane ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.
O pożyczkę przeznaczoną na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć mogą ubiegać się również żłobki i kluby dziecięce. Tym placówkom także przysługują preferencyjne warunki.
Główne ułatwienia dla podmiotów, o których mowa powyżej, są następujące:
- przysługuje im preferencyjne oprocentowanie spłaty pożyczki – wynosi ono 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP,
- opiekunowie osób niepełnosprawnych zatrudnieni przez przedsiębiorców na stanowisku pracy utworzonym ze środków Programu mogą zostać zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy w pełnym wymiarze godzin, przy czym nie może on być mniejszy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
W ślad za udostępnieniem nowej puli środków oraz wprowadzeniem opisanych zmian w Programie zostały podjęte odpowiednie działania informacyjno-promocyjne. W okresie wrzesień–październik 2019 r. przeprowadzono ogólnopolską kampanię dotyczącą Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, która miała na celu z jednej strony informowanie o dostępności nowych środków na pożyczki, a z drugiej promowanie rozszerzonej oferty Programu, szczególnie wśród nowych grup docelowych. Kampania miała szeroki zasięg w Internecie, telewizji, radio i prasie.
Badania przeprowadzane przez BGK wśród beneficjentów pokazują, że Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” przyczynił się do rozwoju przedsiębiorczości, umożliwiając podjęcie działalności gospodarczej wielu osobom, które miały ograniczone możliwości pozyskania finansowania z innych źródeł i które bez tego wsparcia zrezygnowałyby z założenia firmy. Efekty Programu pokazane są w poniższej tabeli.