List Prezes Zarządu BGK

Szanowni Państwo,

 

Kiedy zaczynał się rok 2020, byłam przekonana, że będzie on pełen wyzwań. Jednak chyba nikt nie spodziewał się, że ten rok przyniesie pandemię i kryzys, który jest jednym z największych wyzwań ostatnich lat. W tej trudnej sytuacji potrzeba było szybkich reakcji ze strony rządów, firm, a także instytucji takich, jak Bank Gospodarstwa Krajowego. Jako polski bank rozwoju musieliśmy zadbać nie tylko o ciągłość działalności i bezpieczeństwo pracowników. Najważniejsze było przygotowanie programów wspierających polskich przedsiębiorców. Opracowaliśmy pakiet kompleksowych rozwiązań, które są częścią Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego.

Kryzys pokazał jak ważna jest rola BGK w polskiej gospodarce. Nie zmienił jednak naszej misji – od lat wspieramy społeczny i gospodarczy rozwój Polski, a najlepszym tego dowodem jest Raport zrównoważonego rozwoju BGK za rok 2019.

Zależy mi, aby poznali Państwo nasze działania. Zachęcam do lektury raportu, który opisuje strategicznie, gospodarczo i społecznie ważne przedsięwzięcia, w które się zaangażowaliśmy. Jesteśmy jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce i głównym partnerem w obsłudze rządowych programów społeczno-gospodarczych. Programy te wspierają przedsiębiorczość oraz inwestycje infrastrukturalne i mieszkaniowe w całym kraju. Jesteśmy obecni we wszystkich regionach Polski, a w naszych działaniach kierujemy się zasadami zrównoważonego rozwoju.

Molier napisał, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co robimy, ale także za to, czego nie robimy. W BGK zdajemy sobie sprawę, że nasze działanie ma realny wpływ na rzeczywistość. Bierzemy pełną odpowiedzialność za wpływ naszych działań na gospodarkę i społeczeństwo, a także za sposoby ich wdrażania.

W minionym roku wygenerowaliśmy prawie 90 mld zł wsparcia dla polskiej gospodarki. Uruchomiliśmy nowe fundusze przeznaczone na ekologię, cyfryzację, naukę, rolnictwo, kreatywność czy likwidację barier architektonicznych. Wspieraliśmy rozwój mikro-, małych i średnich firm, a z naszym udziałem zrealizowano ponad 270 transakcji i projektów zagranicznych polskich przedsiębiorstw. Wspieraliśmy samorządy, rozwój mieszkalnictwa i infrastruktury transportowej, rewitalizację miast oraz działalność podmiotów ekonomii społecznej.

Aktywnie działaliśmy też na arenie międzynarodowej. Otworzyliśmy przedstawicielstwa we Frankfurcie i w Londynie, zarejestrowaliśmy Fundusz Trójmorza, włączyliśmy się we Wspólną inicjatywę na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.

W 2019 roku rozwijaliśmy się także jako społecznie odpowiedzialny i solidny pracodawca, wszechstronnie dbający o zrównoważony rozwój pracowników.

O wszystkich tych działaniach przeczytacie Państwo w naszym raporcie. Dokument ten powstał dzięki zaangażowaniu naszych pracowników i partnerów biznesowych, którym pragnę serdecznie podziękować za poświęcony czas i efekty ich pracy.

Życzę Państwu ciekawej i inspirującej lektury.

Beata Daszyńska-Muzyczka
prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego